Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD hava saldırıları en az 50 sivil öldürdü...NİYE YÜRÜMÜYORSUNUZ

ABD'nin Suriye'de düzenlediği hava saldırılarından dolayı Türkiye sınırına yakın bölgede en az 50 sivilin öldüğü bildirildi

ABD'nin Suriye'de düzenlediği hava saldırılarından dolayı Türkiye sınırına yakın bölgede en az 50 sivilin öldüğü bildirildi


ABD'nin başını çektiği koalisyonun Suriye'de düzenlediği hava saldırıları sivilleri öldürdü. Türkiye sınırına yakın El Bab kasabasındaki bir hapishaneye yapılan hava saldırısında en az 50 sivilin öldüğü ortaya çıktı.

ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyon Suriye'nin El Bab kasabasında bir hapishane binasına 28 Aralık'ta hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonrası ölülerin çıkarılması günler sürerken, binadan çıkartılan 80 kişiden 25'inin IŞİD mensubu olduğu, geri kalan 55 kişinin sivil olduğu öğrenildi.

Sivillerin bombalamadan kısa süre öne IŞİD tarafından sigara içmek, kot pantolon giymek, namaza geç kalmak gibi sebeplerle tutuklandığı belirtilirken, iddialar üzerine açıklama yapan Albay Patrick S. Ryder 28 Aralık'ta bölgede koalisyon tarafından bombalama yapıldığını kabul ederken, sivil ölümleriyle ilgili araştırma yapacaklarını söyledi.

ABD SİVİLLERİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ KABUL ETMİŞTİ

ABD'li yetkililerden, IŞİD'e düzenledikleri hava saldırılarında sivilleri de öldürdükleri itirafı gelmişti. ABD Savunma Bakanı sivillerin de öldürülmüş olabileceğini kabul ederken, AFP'ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise 'Kara birlikremizi sahada olmadığı için kaç sivilin öldürüldüğünü bilmiyoruz' ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı John Kirby sivil kayıplarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Benim bildiğim Merkezi Komuta Üssü, sivil kayıpların olduğuna yönelik iddiaları araştırıyor. Bu bizim ciddiye aldığımız bir konu, biz nereye ne zaman operasyon yaparsak yapalım sivil kayıpların en az olmasına özen gösteriyoruz" iddiasında bulundu.

Dünya genelinde faaliyet gösteren insan hakları örgütleri, ABD'nin Irak ve Suriye'de IŞİD'e yönelik düzenlediği hava saldırılarında sivil kayıpların olduğunu rapor etmişti. Saldırılardaki kayıpların büyük bölümünün Suriye'deki hava saldırılarında meydana geldiği kaydediliyor. İngiltere merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü sadece Ekim ayında Suriye'de 32 sivilin ABD hava saldırılarında öldürüldüğünün tespit edildiğini açıkladı.

Agence France Presse'e konuşan ve ismini vermeyen ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili de "Geldiğimiz aşamada bu saldırılarda sivil kayıpların meydana gelmiş olması büyük bir ihtimal ancak kara birlikleri olarak saldırıların gerçekleştiği bölgelerde bulunmadığımız için kaç sivilin öldürüldüğünü tahmin etmek zor" ifadelerini kullandı.(timeturk)

Etiketler: , 50 sivil öldürdü, abd
2015-01-12 20:51:04
  • Ziyaret: 11748
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0