Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD Dışişleri sözcüsü: Erdoğan'a karşı komplo iddiaları temelsiz

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, Türkiye'deki yolsuzluk soruşturmasının ABD'de planlandığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı komplo kurulduğu iddiaları ile ilgili, "'Kesinlikle hayır. Bu tür saldırıları temelsiz buluyoruz.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, Türkiye’deki yolsuzluk soruşturmasının ABD’de planlandığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı komplo kurulduğu iddiaları ile ilgili, "'Kesinlikle hayır. Bu tür saldırıları temelsiz buluyoruz. Türk otoritelerine Amerikalı yetkilileri hedef alan bu tür iddialarla ilgili kaygılarımızı bildirdik. Yine söylüyorum, bu bir iç meseledir. Takip etmeye devam edeceğiz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Harf, gerçekleştirdiği basın toplantısında, sorular üzerine Türkiye ile ilgili konulara değindi. ABD Dışişleri sözcüsü, Türkiye-Suriye sınırı yakınlarında durdurulan TIR’la ilgili gelen bir soruya konu hakkında bilgi sahibi olmadığını, çalışma arkadaşlarına soracağını belirtti.

Harf, Washington Post gazetesinin Türkiye'deki yolsuzluk soruşturmasının engellendiği iddiaları üzerine Başkan Barack Obama'ya Erdoğan'a baskı yapmasını tavsiye eden başyazısıyla ilgili olarak da, "Türkiye'de yürütülen soruşturmaları yakından takip ettiklerini, Türkiye'de basın özgürlüğü gibi konularla ilgili kaygı duyduklarını uzun bir süredir Türk Hükümetine ilettiklerini, uygun gördükleri durumlarda bu tür kaygıları dillendirmeye devam edeceklerini” kaydetti. Ayrıca konunun Türkiye'nin çözmesi gereken bir iç sorunu olduğunu vurguladı.

Harf, yolsuzluk soruşturması ile ilgili de şunları söyledi: "Bu davalar için her hangi bir yorumum yok. Açıkçası Türkiye'den beklentimiz adalet sisteminde şeffaflık, zamanlılık ve tarafsızlık standartlarını en üst düzeyde karşılamasıdır. Ancak tekrar söylüyorum bu davalar için herhangi bir yorumum yok.”

Harf, Erdoğan'ın söz konusu yolsuzluk soruşturmasının Nisan ayında ABD'de planlandığı iddiasından hareketle, ABD'nin Erdoğan'a karşı bu tür bir komplo kurup kurmadığı sorusuna da, "Kesinlikle hayır. Bu tür saldırıları temelsiz buluyoruz. Türk otoritelerine Amerikalı yetkilileri hedef alan bu tür iddialarla ilgili kaygılarımızı bildirdik. Yine söylüyorum, bu bir iç meseledir. Takip etmeye devam edeceğiz.” cevabını verdi.

Harf ayrıca, "Genel olarak konuşursak Türkiye, NATO üyesi önemli bir müttefik. Suriye ve benzeri bölgesel konularda yakın bir şekilde birlikte çalışıyoruz. Anlaşmazlıklarımız olduğu zamanlarda da samimi bir şekilde konuşabiliyoruz.” dedi.
Etiketler: abd
2014-01-04 13:37:57
  • Ziyaret: 12761
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0