Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Nisan 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner: Rusya Halep'te El

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, "Rusya'nın El Nusra'ya karşı bir çabası olduğunu görmedik. Halep'te rejimi destekleyerek muhaliflere karşı savaşıyorlar." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Halep’in doğusunda terör örgütü El Nusra'ya karşı değil, Suriyeli muhaliflere karşı mücadele ettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Halep’te muhalif silahlı gruplar ve Rusya destekli rejim güçleri arasında yaşanan çatışmalar hakkında konuştu.

Toner, "Halep’in güneyinin rejim tarafından geri alınması durumunda El Nusra yenilgiye uğratılır mı?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine, "Biz Rusya’nın El Nusra’ya karşı mücadele ettiğini görmedik.” dedi.

Toner, "Biz tamamen El Nusra’nın yenilgiye uğratılmasından yanayız ve bu konuda anlaştık. Rusya ve ABD El Nusra’nın bir terör örgütü olduğu konusunda hemfikirdir ve DEAŞ gibi yenilgiye uğratılması gerekiyor.” dedi.

Fakat Rusya’nın El Nusra’yla çatıştığını görmediklerini kaydeden Toner şöyle devam etti:

"Rusya’nın El Nusra’ya karşı bir çabası olduğunu görmedik. Halep’te rejimi destekleyerek muhaliflere karşı savaşıyorlar. Biz Halep’te böyle olduğunu düşünüyoruz. Rusya’yla El Nusra’ya karşı mücadele konusunda bir anlaşmamız vardı.”

Toner, Halep’in rejim tarafından alınması durumunda Suriye’de iç savaşın devam edeceğine dikkati çekerek, Halep’in düşmesi durumunda şiddetin bitmeyeceğini söyledi. Toner, Suriye’de savaşın sona ermesi için siyasal çözüm aranması gerektiği yönündeki sözlerini tekrar etti.

Halep’in rejim güçleri tarafından alınması durumunda Suriyeli muhaliflerin teslim olacağını düşünmediklerini belirten Toner, "Daha önce korktuğumuz ve bunu belirttiğimiz gibi bu durum sadece çatışmaların daha da artmasına ve şiddet olaylarının ülkenin diğer bölgelerine sıçramasına sebep olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.
AA
2016-12-08 10:56:22
  • Ziyaret: 10974
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0