Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD derin kaygı duyuyor

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, ABD'nin kimyasal silah kullanımı da dahil, saldırılarda yüzlerce Suriyeli vatandaşın öldürüldüğü haberlerinden derin kaygı duyduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, " ABD kimyasal silah kullanımını güçlü biçimde kınamaktadır. Bu kimyasal silahların kullanımından sorumlu olanlar yaptıklarından sorumlu tutulmalıdır. EğerSuriye hükümetinin gizleyecek bir şeyi yoksa ve Suriye'de kimyasal silahların kullanımı konusunda kredibilitesi olan ve tarafsız bir soruşturmaya gerçekten taahhüdü varsa o zaman BM ekibine acil ve kısıtlanmayan erişim sağlayacaktır" dedi.

Earnest, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin, Şam yakınlarında, kimyasal silah kullanımı da dahil, Suriyeli rejim güçleri tarafından yapılan saldırıda yüzlerce Suriyeli vatandaşın öldürüldüğüne yönelik haberlerden duyduğu derin kaygıyı ifade etti.

Bu konuda acil biçimde ek bilgiler toplamaya çalıştıklarını belirten Earnest, "ABD kimyasal silah kullanımını güçlü biçimde kınamaktadır. Bu kimyasal silahların kullanımından sorumlu olanlar yaptıklarından sorumlu tutulmalıdır. Resmi olarak BM'nin acil biçimde yeni iddiaları araştırmasını talep ediyoruz" ifadesini kullandı.

Şu anda Suriye'de olan BM araştırma ekibinin bunu yapmaya hazırlandığını kaydeden Earnest, BM'nin çabalarının kredibilitesi olması için kurbanlara ve olaydan etkilenenlere acil olarak erişiminin, durumu inceleyebilmelerinin ve Suriye hükümetinin hiçbir müdahale veya manipülasyonu olmaksızın fiziksel kanıtları toplayabilmelerinin sağlanması gerektiği bildirdi.

Earnest, "Eğer Suriye hükümetinin gizleyecek birşeyi yoksa ve Suriye'de kimyasal silahların kullanımı konusunda kredibilitesi olan ve tarafsız bir soruşturmaya gerçekten taahhüdü varsa o zaman BM ekibine acil ve kısıtlanmayan erişim sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Earnest, ABD olarak Suriye'deki hükümet ve muhalefet dahil tüm tarafları soruşturma için tüm alanlara acil giriş imkanı ve BM ekibinin güvenliğinin sağlanması çağrısında bulundu.

Psaki: Tüm seçenekler masada

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de günlük basın toplantısında, ABD'nin, Şam yakınlarında, kimyasal silah kullanımı da dahil, Suriyeli rejim güçleri tarafından yapılan saldırıda yüzlerce Suriyeli vatandaşın öldürüldüğüne yönelik haberlerden duyduğu derin kaygıyı ifade ederek, BM'ye resmi olarak yeni iddiaların acil biçimde araştırılması için başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Psaki, BM araştırma ekibinin şu anda Suriye'de olduğunu hatırlatarak, BM'nin çabalarının kredibilitesi olması için kurbanlara ve olaydan etkilenenlere acil olarak erişiminin, durumu inceleyebilmelerinin ve Suriye hükümetinin hiçbir müdahale veya manipülasyonu olmaksızın fiziksel kanıtları toplayabilmelerinin sağlanması gerektiği belirtti. Suriye hükümetinin gizleyecek bir şeyi yoksa, ekibe kısıtsız erişim imkanı sağlaması gerektiğini vurgulayan Psaki, ayrıca, hiçbir ülkenin potansiyel kimyasal silah kullanımının yanında durmaması ve bunu kabul etmemesi, tüm ülkelerin BM araştırma ekibinin, olabildiğince çok vakaya bakabilmesi çabalarını desteklemesi gerektiğini kaydetti. Psaki, "Bunun yapılması bir etik zorunluluğudur" dedi.

Psaki, bir gazetecinin "Ruslar bunun provokasyon gibi göründüğünü ve bu sabah teröristler tarafından tanımlanamayan zehre sahip el yapımı roketin fırlatıldığına işaret ediyorlar. Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine, "Kim tarafından kullanılmış olursa olsun, kimyasal silah kullanımına dair kredibilitesi olan raporlara yönelik her araştırmayı desteklediklerini belirterek, "Eğer Suriye rejiminin saklayacak bir şeyi yoksa araştırma yapılması için kısıtlama olmaksızın erişim sağlanmasına izin vermeli" diye konuştu.

Psaki, bir soru üzerine, Suriye konusunda ABD askerlerinin sahada olması hariç, tüm seçeneklerin masada kalmaya devam ettiğini söyledi. Suriye'deki ılımlı muhalefetin geliştirilmesine yönelik görüşlerini de tekrarlayan Psaki, Özgür Suriye Ordusu Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanı General Selim İdris dahil muhalefetle çalışmanın Dışişleri Bakanı John Kerry'nin önceliği olduğunu belirtti. Psaki, konuyla ilgili yetkililerin de İdris ile günlük olarak temasta olduklarını dile getirdi.

AB Yüksek Temsilcisi Ashton: "Bütünüyle kabul edilemez"


AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da Suriye'de Esed rejimi tarafından kimyasal silah kullanıldığı yönündeki haberlerden derin endişe duyduğunu, bunun hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Ashton, yazılı açıklamasında, Suriye'de bulunan BM uzmanlarının iddiaları derhal ve derinlemesine araştırmalarını isteyerek bu kapsamda BM misyonunun her yere hiçbir kısıtlama olmaksızın erişebilmelerin sağlanması gerektiğini belirtti.

Ashton, Esed rejimine ve diğer güçlere, BM misyonuna destek vererek işbirliğine girmeleri çağrısında bulundu. (aa)
Etiketler: abd, esed
2013-08-22 00:20:49
  • Ziyaret: 13322
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0