Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 28 Eylül 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD'de Mursi'ye destek gösterisi

Amerika'da yaşayan Müslümanlar, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve yarın yargılanmasına başlanacak olan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek için gösteri yaptı.

Amerika’da yaşayan Müslümanlar, Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek vermek için gösteri düzenledi.

Mursi’nin pazartesi günü mahkemeye çıkarılacak olmasına Amerika’da yaşayan Müslümanlardan da tepki geldi. New York’un Mısır Büyükelçiliği önünde toplanan ve çoğunluğu Mısırlılardan oluşan grup, taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla darbe yönetiminin tutumunu protesto etti.

Gösteriyi düzenleyen "Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Mısırlı Amerikalılar" adlı organizasyonun yönetim kurulu üyesi Mohamed Mahmoud, "Mursi, 25 milyonun oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı. Bu adaletsiz mahkemeye karşıyız. Bütün dünyaya bu adaletsizliği duyurmak için toplandık. İnşallah Cumhurbaşkanımız geri gelecek. Pazartesi günü herkes mahkeme önünde toplanarak onları korkutacak. Görüntüsünü yayınlayacaklarını sanmıyorum. Belki fotoğrafını gösterirler" dedi.

"Mursi'nin geri gelmesi için dua ediyorum"


Gösteriye Ohio eyaletinden katılan Rachael de "Bu, sadece Mısırlıların değil, bütün Müslümanların konusudur. Söz konusu Müslüman Kardeşler de değildir, tüm Müslümanlardır. Şu an yaşananların doğru olmadığını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Bir Amerikalı olarak, demokratik seçimle başa gelen bir liderin, ne olursa olsun, askeri güçle tutsak edilmesinin mantığını almadığını belirten Rachael, "Düşünün burada ABD Savunma Bakanı, Obama’yı, yaptıklarından hoşlanmayıp, görevinden alaşağı ediyor ve Amerikan halkı sokakta bunu protesto edince de ordu gelip insanlara ateş açıyor. Amerikalıların anlayamadığı bu. Bugün Mısır’da oluyorsa yarın Amerika’da da olabilir. Mursi’nin geri gelmesi için dua ediyorum, inşallah her şey güzel olur’’ diye konuştu.

"Muhtemelen önceden kararı verilmiş bir mahkumiyet çıkacaktır"


Göstericilerden Şerif Ahmed ise Mursi’nin askeri yönetim tarafından yargılanmasına ilişkin düşüncelerini şöyle aktardı:

"Bu, sürpriz değil, çünkü Mısır baskıcı Mübarek’in ülkesi. Bu, orada normal bir şey, çünkü geri geliyorlar. Biz, tam da bunun için buradayız. Demokratik yollarla seçilmiş olan Mısır’ın Cumhurbaşkanının adaletsizce yargılanmasına karşıyız. Böyle bir yargılamadan muhtemelen önceden kararı verilmiş bir mahkumiyet çıkacaktır." (aa)
Etiketler: abd, mısır, mursi
2013-11-03 13:25:32
  • Ziyaret: 13628
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0