Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 15 Nisan 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

ABD'de bir camiye ilk defa mahya asılacak

ABD'nin başkenti Washington yakınında yapılan camiye ilk kez ramazan dolayısıyla mahya asılacak.

ABD'nin başkenti Washington yakınlarında, Maryland eyaletinde yapılan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ABD'deki bir ilk olacak minaresindeki mahyası, sabah namazının ardından mukabelesi, akşamları iftar ve teravih namazıyla hem gurbetteki Türklere ramazanın ruhunu yaşatacak hem de bölgedeki Müslümanlara ve diğer Amerikalılara Türklerin ramazan kültürünü tanıtacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öncülük ettiği projeyle 60 dönümlük arazi üzerinde yapımı tamamlanmak üzere olan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ilk kez ramazana ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

16. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan iki minareli ve dört şerefeli camisi, Türk hamamı ve diğer birimleriyle Washington'a 30 kilometre mesafedeki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ramazanda bir yandan Müslüman toplumuna hizmet etmeyi diğer yandan da Amerikalılara İslam kültürünü tanıtmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda, merkezde ramazan ayı boyunca her gün 350 kişiye iftar verilecek, ardından teravih namazları kılınacak. İftarlara bölgede bulunan Türk işadamları sponsor olacak. Ayrıca, bölgede yaşayan Müslümanlara sabah namazının ardından mukabele okunacak.

Ramazanın simgelerinden birisi olan mahya, ABD’de de ilk kez bu caminin minarelerine asılacak. Mahyanın üzerinde "Hoşgeldin Ramazan" yazacak.

Merkezde, ayrıca, konferans salonlarında 30 gün boyunca çeşitli toplantılar düzenlenmesi de planlanıyor.

Yaklaşık 35 yıldır caminin bulunduğu mahallede yaşayan 62 yaşındaki emekli postane görevlisi Don Gaston, AA muhabirine, camiden çok etkilendiğini ve bu kompleksin kendi mahallelerinde yapılmış olmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Merkezin bölgenin değerini de yükselteceğini belirten Gaston, "Kompleks bittikten sonra çevre halkı daha mutlu olacak" dedi.

Ayrıca, Türk mimarisinin kullanıldığı 10 konukevinin ileride yaşlılar için bakım evi olarak da kullanılması da planlanıyor.

AA
2015-06-16 22:11:57
  • Ziyaret: 11895
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0