Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 21 Ekim 2020, Çarşamba
Son Dakika: 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi

Yerli S&P'nin yol haritası hazır yönetiminde kamu olmayacak

Başbakan Erdoğan'ın Pakistan gezisinde gündeme getirdiği 'yerli S&P' kurulmasına ilişkin yol haritası belli oldu. Hazırlanan taslak çalışmaya göre kuruluşun yönetiminde kamudan kimse bulunmayacak.

Başbakan Erdoğan’ın Pakistan gezisinde gündeme getirdiği ‘yerli S&P’ kurulmasına ilişkin yol haritası belli oldu. Hazırlanan taslak çalışmaya göre kuruluşun yönetiminde kamudan kimse bulunmayacak.


standarD and Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin kredi görünümünü negatife çevirmesinin ardından gündeme gelen yerli ‘S&P’ için yol haritası hazır. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Pakistan ziyareti sırasında ‘S&P ile her yıl yaptığımız anlaşmayı iptal eder, kendi kuruluşumuzu kurarız’ diyerek gündeme getirdiği, yerli bir kredi derecelendirme kuruluşu oluşturulmasına ilişkin çalışmanın ayrıntıları netleşti. Hazırlanan düzenlemeye göre, birden fazla kredi derecelendirme kuruluşu oluşturulması öngörülüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yerli derecelendirme kuruluşu oluşturulmasına ilişkin proje üzerinde yaklaşık üç yıldır çalışıyor.

Sistem nasıl çalışacak

Söz konusu düzenleme Basell kriterleri kapsamında hazırlandı. Düzenlemenin hazırlıkları sırasında yurt dışındaki örnekler de incelendi. ‘Türkiye Ulusal Derecelendirme Kuruluşu’ oluşturulmasına ilişkin düzenleme halen taslak aşamasında bulunuyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınmasının ardından düzenleme diğer kuruluşların görüşüne açılacak. Düzenleme için, yasa tasarısı hazırlanması gerekiyor. Halen taslak aşamasında olan projeye göre, Türkiye’de oluşturulacak olan yerli kredilendirme kuruluşu, tamamen özel olacak. Yönetiminde kamudan kimse bulunmayacak. Ancak Türkiye Bankalar Birliği, KOSGEB, TOBB gibi kurumların temsilcileri kredi derecelendirme kuruluşunda yer alabilecek.

Ayrıca birden fazla kredi derecelendirme kuruluşu da oluşturulabilecek. Böylece notlar tek bir kurumdan veriliyor iddialarının da önüne geçilecek. Söz konusu şirket, notlar için belirli kriterler belirleyecek. Söz konusu kriterler, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının kriterleri ile aynı olacak. Yani, borçlanma gereği, cari açık gibi kriterler, yerli şirket için de geçerli olacak. Kurulacak şirket, sadece şirketleri değil, bankalara ve kamu kurumlarını da not verecek.

2013 YILINDA HAYATA GEÇİYOR

BDDK projeyle ilgili ön çalışma yaptı. Taslak, halen BDDK’nın arşivinde bulunuyor.
Yerli kredi şirketi için hazırlanan taslak, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacak. Ardından da ilgili kurumların görüşüne açılacak.
2012 yılı sonuna kadar da yasa tasarısı tamamlanarak, Meclis’ten çıkarılacak.
2013 yılından itibaren de yerli S&P için teknik çalışmalar başlayacak. Aynı yıl içinde kuruluşun hayata geçirilmesi planlanıyor.
Taslak aşamasında olan projeye göre, yönetiminde sadece TOBB, Türkiye Bankalar Birliği, KOSGEB gibi kurumların temsilciler ile özel sektörden uzman kişiler yer alacak. Kamu kurumları ise temsilci bulundurmayacak.
Kurul çatısı altında çalışan uzmanlar olacak. Kuruma yabancı analist çalıştırma imkanı da tanınacak.
Yerli S&P de not verecek. Notlar için belirli kriterler hazırlanacak. S&P başta olmak üzere kredi derecelendirme kuruluşlarının baz aldığı kriterler yerli kuruluş içinde geçerli olacak. Bu kriterler kamuoyuna açıklanacak.
Ulusal kredi derecelendirme kuruluşu, bankalar ve özel sektörün yanı sıra, kamu kurumlarına da not verecek. Böylece, not sistemi ile de denetim sağlanacak.
STAR DUYURMUŞTU

Başbakan Erdoğan tarafından gündeme getirilen ‘yerli S&P’yi geçtiğimiz hafta STAR kamuoyuna duyurmuştu. 14 Mayıs’ta yayınlanan ‘Ankara’nın sabrı taştı, yerli S&P için düğmeye basıldı’ başlıklı kulis haberde, yerli kredi derecelendirme kuruluşu oluşturulması için çalışma başlatıldığı anlatılmıştı.

2012-05-22 23:04:35
  • Ziyaret: 6685
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0