Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 26 Ekim 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Yayla evleri turizme açılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlatacağı uygulamayla atıl ve metruk binalara 'turizm amaçlı kullanılabilir' belgesi verilebilecek. Atıl ve metruk binaların, restorasyon ardından ekonomiye kazandırılmasının amaçlandığı düzenlemeyle Anadolu'daki yayla evleri de turizme açılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlatacağı uygulamayla atıl ve metruk binalara 'turizm amaçlı kullanılabilir' belgesi verilebilecek. Atıl ve metruk binaların, restorasyon ardından ekonomiye kazandırılmasının amaçlandığı düzenlemeyle Anadolu'daki yayla evleri de turizme açılacak.

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Yapı Denetim ve İmar Kanunu'nda yapacak değişiklikle, yapı denetim firmalarının teknik müşavirlik kuruluşlarına dönüştürüleceği belirtildi. Teknik müşavirlik kuruluşları bünyesindeki turizm uzmanlarının, Türkiye'nin her köşesinde incelemelerde bulunarak, metruk yapılar dahil, yılın her döneminde tam kullanılmayan binaları tespit edeceği kaydedildi.

Tespitler sonucu, kullanım amacı değiştirilecek turizm amaçlı binalar için 'atıl konut sertifikası' verileceği ifade edilirken, "Ayrıca, yapıların mevcut durumu, getirilebilecek yeni fonksiyonlar belirlenerek rapor oluşturulacak. Çalışmanın ardından, eski özellikleri bozulmayan atıl ve metruk yapılara, yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, yapı denetim belgesi, enerji kimlik belgesi ve turizm belgesi verilebilecek.” denildi.

KIRSALDAKİ EVLER DE TURİZME KAZANDIRILACAK

Bakanlığın, yeni düzenlemeyle metruk ama tasfiye edilmeyen yapıları yeniden şehir hayatına kazandırmayı amaçladığı belirtilerken, bu sayede atıl durumda bekleyen yapıların ekonomiye de kazandırılmış olacağı ifade edildi. Düzenleme, sadece büyükşehirler ve turizmin geliştiği bölgeleri kapsamayacağına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Anadolu'nun kırsalındaki evler de turizme kazandırılacak. Özellikle Doğu Karadeniz ve Toros yaylalarındaki kullanılmayan evler, restorasyonlarının ardından, yöresinin fiziksel ve kültürel özelliklerinin tanıtılmasına da katkıda bulunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili, bütün bölgelerde turizme büyük önem verdiklerini belirterek, 'Yayla turizmine ayrıca önem vermeliyiz. Bu konuda Turizm Mastır Planı çerçevesinde çalışmalarımız var.' dedi. Bakanlık, uygulamanın başarılı olması durumunda, mülkiyet sorunu bulunan metruk yapı ve atıl konutları ekonomiye kazandırmak için gerekirse Kat Mülkiyeti Kanunu'nda değişiklik yapacak.”
2012-08-12 14:33:21
  • Ziyaret: 9357
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0