Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 26 Ekim 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Obama'nın iftar yemeğinde Türkler de yer aldı

ABD Başkan Barack Obama, bu yıl Beyaz Saray'da verdiği iftar yemeğinde Amerika'da yaşayan farklı milletlerden Müslüman toplumun önde gelenlerini ağırladı. Obama'nın iftar yemeğine ABD'deki Türklerin en fazla üye kuruluşa sahip çatı organizasyonu Türkî Amerikan Birliği (TAB) Başkanı Dr. Faruk Taban da katıldı.

ABD Başkan Barack Obama, bu yıl Beyaz Saray’da verdiği iftar yemeğinde Amerika’da yaşayan farklı milletlerden Müslüman toplumun önde gelenlerini ağırladı. Obama’nın iftar yemeğine ABD'deki Türklerin en fazla üye kuruluşa sahip çatı organizasyonu Türkî Amerikan Birliği (TAB) Başkanı Dr. Faruk Taban da katıldı.

Konuklarına sıcak bir şekilde karşılayan Obama, iftar yemeğinin ardından 8 dakika süren bir konuşma yaptı. Din ve ibadet özgürlüğünün Amerikan Anayasası’nın birinci maddesi ile güvenceye alındığını hatırlatan Obama, "Bu topraklardaki kanun hep böyleydi; sonsuza kadar da böyle kalacak.” dedi.

Beyaz Saray’ın çatısı altında birçok farklı din ve inanç sahibi insanların bir araya gelerek kutsal günlerini kutladıklarını, bunlar içinde Ramazan’ın da olduğunu belirten Obama, ilk iftar yemeğinin 200 yıldan daha fazla ABD’nin ikinci başkanı olan Thomas Jefferson döneminde verildiğini hatırlattı.

Amerikalı vatansever Müslümanlar sayesinde İslam’ın da ABD’nin milli tarihinde yer aldığını aktaran Obama, iftar yemeğine ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Konuşmasında katılımcılara ‘‘Hayırlı Ramazanlar’’ diyen Başkan Obama, Müslümanların çoğunlukta yaşadığı ülkelerden bu yıl Londra’da düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları’na daha fazla kadın yarışmacının katıldığını hatırlattı. Arap Baharı’nda kadınlarının rolünün çok önemli olduğuna işaret eden Obama, kadın ve erkeğin birlikte özgürlükleri için omuz omuza mücadele ettiğini vurguladı. Arap Baharı’nda insanların özgürlükleri için canlarını verdiğini, zaman zaman ekranlara gelen görüntülerin yürek sızlattığını vurgulayan Obama, ‘‘Bizler buradaki özgürlüğümüzden dolayı çok şanslıyız ve bu akşam bunun tadını da yaşıyoruz birlikte.” dedi.

Yemeğe katılan bazı Müslüman kadınların yaşamlarından örnek vererek Amerika’da özgür tercih haklarının olduğuna dikkat çeken Obama, Afganistan’da doğup sonra ailesi ile birlikte ABD’ye göç eden genç kız Ayşe Muhayya’nın da davetliler arasında olduğuna işaret etti. Yine farklı meslek grubundan birçok Müslüman Amerikalının ülkesine hizmet ettiğini vurgulayan Obama şunları aktardı: ‘‘Bunlardan birisi de iyi arkadaşım Huma Abedin, hiç durmadan Beyaz Saray’da, Kongre’de ve şimdi de Dışişleri Bakanlığı’nda. O (Abedin) bizim ülkemizin demokratik değerini olağanüstü bir şekilde temsil ediyor, Bakan Clinton (Hillary Clinton’ı) onun uzmanlığına güvendi, ben de öyle.”

Amerikan’ın farklı dinleri bir arada bulunduran yapısının hiç değişmeyeceğini aktaran Obama, son zamanlarda camilere, sinagoglara, kiliselere ve başka mabetlere karşı yapılan saldırıların arttığına işaret etti. Wisconsin eyaletinde geçen hafta sonu yapılan saldırıda ölen Sihler için ‘‘birlikte dua edelim onlara’’ diyen Obama, hayatını kaybedenlerin yasını tuttuklarını dile getirdi. Obama şöyle konuştu: "Bugün bir kez daha tek bir ses olarak deklare ediyoruz ki; Amerika Birleşik Devletleri’nde bir inanca karşı yapılan saldırı tüm Amerikalıların özgürlüğüne karşı yapılmış demektir. Hiçbir Amerikalı ibadethanesinde güvenliği için kaygı duymamalı. Ve her Amerikalı kendi ibadetini açıkça, rahatça yapma hakkı ve tercihine sahiptir.”

Başkan Obama’nın iftar davetine farklı kökenden 120 Amerikalı Müslüman ile Müslüman ülkelerin ABD büyükelçileri katıldı. Beyaz Saray’daki Doğu Odası’nda verilen iftar yemeğinde TAB Başkanı Dr. Taban dışında Amerika’daki Müslüman Türk toplumu adına TAB’ın New York bölge Başkanı Furkan Koşar, New Jerseyli işadamı Burak Yeneroğlu da yer aldı.

İftar yemeğinde Mozambik, Burkina Faso, Senegal, Afganistan, Endonezya, Rusya, İsrail, Türkmenistan, Özbekistan, Bosna Hersek ile Kosova gibi ülkelerin büyükelçilerinin aynı sıra Müslüman milletvekilleri Keith Ellison, Andre Carson ve John Conyers hazır bulundu. Yine katılımcılar arasında Obama’nın danışmanlarından Valerie Jarrett, Dışişleri Bakanlığı’ndan temsilci olarak Farah Pandith, Beyaz Saray danışmanlarından Raşid Hüseyin, Huma Abedin gibi isimler de hazır bulundu.

Başkan Obama yemekten sonra davetliler ile fotoğraf çektirdi.
2012-08-12 14:58:56
  • Ziyaret: 8013
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 1 0