Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 21 Ekim 2020, Çarşamba
Son Dakika: 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi

Memur-Sen'den zam tepkisi

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun açıkladığı zam oranlarına Memur-Sen'den ilk tepki geldi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu (KGHK) kararlarının kendilerini tatmin etmediğini, taleplerinin tamamını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. "Bu maç burada, bu skorla bitmez’ diyen Gündoğdu, bundan sonraki eylem planlarının ise Başkanlar Kurulu’nun alacağı karar sonrasında netlik kazanacağını kaydetti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 2012 ve 2013 yıllarını kapsayan ilk toplu sözleşme sonuçlarını Konfederasyon Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. KGHK toplantısı sürerken, bazı konfederasyon temsilcilerinin, 2012 için yüzde 4+4'lük zammın, Memur-Sen'in önerdiği akademisyenin oyuyla kabul edildiği yönünde gerçekleri yansıtmayan açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Gündoğdu, "Ancak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu üyelerinin imzalarının yer aldığı karar metnine Doç. Dr. Aydın Başbuğ’un muhalefet şerhi koyduğu ve bu şekilde imzaladığı görülüyor. Böylece iddia sahibi konfederasyonların karalamadan başka bir eylemle meşgul olmadıkları bir kez daha ortaya çıkmıştır.” dedi.

İYİ DİNLEDİLER, KÖTÜ KARAR VERDİLER

İlk toplu sözleşme’nin uzlaşmazlıkla sonuçlandığını ifade eden Ahmet Gündoğdu, Kamu İşveren Heyeti ve KGHK’nun usulden esasa geçemediği için böyle bir sonuçla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. ‘İyi dinlediler kötü karar verdiler’ diyen Gündoğdu, taleplerinin yüzde 50’sinin bile karşılanmadığını kaydetti. Gündoğdu, toplu sözleşme hakkını almalarına rağmen bu hakkın kullanımında anlayış sıkıntısıyla karşılaştıklarını vurguladı. Gündoğdu şöyle devam etti: "Bu durumu hem mevzuat aşamasında hem de toplu sözleşme aşamasında gördük. Hükümet ileri demokrasi adına atılan adımların yasa ve anayasa kitaplarında kalmaması gerektiğini öğrenmelidir. Teorisine ‘evet’ kullanımına ‘hayır’ diyerek ileri demokrasi olmaz. Demokrasinin kazanımlarını hazmetmek lazım. Bundan sonra hem bu sıkıntıyı aşacağız hem de grev ve siyaset hakkı için çalışacağız.”

KGHK, USULDEN ESASA GEÇEMEDİ

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Başkanı’nın kurulun yasa gereği karar vermek zorunda olduğu son güne kadar usul tartışmalarından çıkamayıp esasa ilişkin konulara girmemesini de eleştiren Gündoğdu, bu tavrı protesto etmek için dün Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun toplantısına uzun bir süre katılmadıkları ve süreci değerlendirdikleri bilgisini verdi.

Kamu İşveren Heyeti ve KGHK’na bahane üretmemek ve yeni adımların atılmasını sağlamak için içerde ve dışarıda çaba sarf ettiklerinin altını çizen Gündoğdu, "Belirsizlik memurlara zarar verecekti. Zaten 6 aydır zamlı maaş alınamadı, hükümetin de belirleme yetkisi yoktu.” diye konuştu.

Gelinen nokta itibariyle KGHK kararlarının memurları tatmin etmediğini ifade eden Gündoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ek ödemede adım atılmamıştır, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile oluşturulan mağduriyet giderilmemiştir. Öğretmene, öğretim elemanına, din hizmetleri çalışanına, hekim dışı sağlık personeline sivil savunma uzmanlarına başka bakanlıklarda karşılığımızı bulamadık denmiştir. Burada öğretmenlere özel bir parantez açmak istiyorum. Öğretmen, hakkı olan ek ödemeyi alamadığı gibi hak etmediği dayağı da yemiştir. Bütün memurların talihsizliği memurun bu ülkeye kattığı değeri göremeyen bir maliye bakanı ve çevresinin olmasıdır. Öğretmenlerin talihsizliği ise buna ilave olarak kendilerini değersizleştiren, çalışmıyor gösteren, başbakanı yanlış bilgilendiren, öğretmenine sahip çıkmayan bir bakana sahip olmasıdır. Öğretmenlik, kariyer mesleğidir, ihtisas gerektirir. 15 saat yaklaşımı yanlıştır. Mesai 15 saatle kalmıyor, öğretmen sınavı, nöbeti, ders hazırlığı, eve iş götürmesi görmezden geliniyor.”

'AKILLI TAHTA VE TABLETE VERİLEN EĞERİ ÖĞRETMENDEN ESİRGEYEN BİR BAKAN VAR'

Öğretmene karşı bu algının hükümete de zarar vereceğinin altını çizen Gündoğdu, eğitimde dönüşümün bu bakış açısıyla mümkün olmayacağına dikkat çekti. Gündoğdu, akıllı tahta ve tablete verilen değeri öğretmeninden esirgeyen bir bakanla eğitimde değişim yaşanamayacağı görüşünü savundu..

Gündoğdu, toplu sözleşme sürecindeelde edilen kazanımları ise şu şekilde açıkladı: "4C’lilerin çalışma süreleri 11 ay 28 gün olurken, fazla mesai ücreti de alabilecekler. Aynı şekilde emeklikte ödenen emeklilik tazminatı 101 TL artırıldı. KİT’lerde ödenen kıdem ücretine esas sürelerin yıl yerine ay olarak belirlenmesi, eğitim hizmet kolunda il denetmenlerine avans verilmesi, eğitim hizmet kolunda üniversitelerdeki disiplin kurulunda sendika temsilcisinin yer alması, itfaiye ve ARFF memurlarının Genel İdari Hizmetleri sınıfına geçirilmesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda vekâleten yönetici olarak görevlendirilen öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi, enformasyon memurlarının Turizm Araştırmacısı kadrosuna alınması sağlandı.”

CİHAN

2012-05-30 23:48:12
  • Ziyaret: 6934
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0