Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 21 Ekim 2020, Çarşamba
Son Dakika: 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi

Maliye 7 bin kişi ile sahada şok baskınlara başlayacak

Maliye'nin kayıt dışıyla mücadele planı belli oldu. Maliye Bakanı Şimşek "Gerekirse 7 bin kişiyle sahaya çıkacağız. Eş zamanlı baskınlar olacak. Sokak sokak denetimler yapacağız" dedi.

Maliye’nin kayıt dışıyla mücadele planı belli oldu. Maliye Bakanı Şimşek "Gerekirse 7 bin kişiyle sahaya çıkacağız. Eş zamanlı baskınlar olacak. Sokak sokak denetimler yapacağız” dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ‘Kayıtdışı ile Mücacadele Eylem Planı’nda elde edilen sonuçları bir toplantıyla açıkladı. Toplantının ardından, Türkiye’deki kayıtdışı ekonominin tahmini büyüklüğünün ölçülmesi için Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Tuncer ve Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci arasında protokol imzalandı.

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, kayıtdışı ile mücadelede yeni bir dönem başlattıklarını söyledi. Bakan Şimşek, ‘Kayıtdışı ile Mücadele Eylem Planı’ çerçevesinde elde edilen sonuçları paylaşmak üzere, bir basın toplantısı düzenledi. Vergi denetimlerinin çok başarılı bir şekilde devam ettiğini anlatan Şimşek, son olarak 7-14 Mayıs arasında önce 75 ilde, sonra 6 büyük şehirde, 5 bin 551 elemanla eşzamanlı denetim yapıldığını belirtti. Bakan Şimşek "Bu geniş çaplı bir denetim. Denetlenen mükellef sayısı yaklaşık 391 bin, mükellefiyeti ilk defa tesis edilen mükellef sayısı ise 12 bin 680. Yani 2 haftalık çalışmamızla 12 bin 680 yeni mükellef kazandık” dedi.Bu denetimlerin bir kerelik olmadığını, yılın herhangi bir döneminde bu denetimlerin yapılabileceğini kaydeden Maliye Bakanı Şimşek "Dönem dönem 5 bin elemanımızla denetimler yapacağız. Birkaç yıl içinde denetim elemanımızı artıracağız, gerekirse 7 bin kişiyle sahaya çıkacağız. Gerekirse sokak sokak denetimleri yapacağız, elektrik, doğalgaz, su bütün abonelere çapraz denetim yapacağız. Denetimleri güçlü bir şekilde artıracağız” değerlendirmesini yaptı.

Hedef yüzde 20’nin altına inmek

Kayıtdışı ile mücadelenin terörle mücadele kadar önemli olduğunu belirten Şimşek, herkesin topyekün katkı vermesini istedi. Şimşek, kayıtdışı ekonomi ile mücadelede söyleyecek sözü olan herkesi katkıda bulunmaya davet ettiklerini belirterek, "Kayıtdışılığın çözümü için fikri olan öğrencilerimiz, işadamlarımız, sanatkarlarımız, ev hanımlarımız... Kimin fikri varsa bizimle paylaşsın” dedi. Türkiye’de kayıtdışı ekonominin seviyesinin yüzde 27.7’ye düştüğünü, önümüzdeki 10 yıl içinde bu oranı 5 puan daha azaltmayı hedeflediklerini söyledi. Şimşek, 2002 yılında Türkiye’de kayıt dışı ekonominin oranının yüzde 32.4 olduğunu kaydetti. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şimşek, kayıtdışılıkla mücadelede hedefin, AB ortalamalarına çok hızlı bir şekilde yaklaşmak olduğunu belirterek, "Hatta AB’de düşükler arasında girmek” dedi. Kayıtdışılıkla mücadeleye ve hedefe ilişkin soru üzerine Şimşek "Biz önce bunu yüzde 20’nin altına indirmeyi planlıyoruz. GSYH’nın büyüklüğü ortada. Dolayısıyla o hedefe ulaştığımız yıla bağlı olarak, bu büyüklüğün, vergiye yansıması da o çerçevede olacak” diye konuştu.

İnternetten alışverişe Hollanda modeli

TÜRKİYE’DE son 9 yılda 100 katın üzerinde büyüyerek hacmi 22.8 milyar liraya kadar yükselen internet üzerinden yapılan alışverişte vergi kayıp-kaçağını anında yakalayan yazılım sistemi getiriliyor. İnternetten alışverişte ödeme kredi kartı ve posta çekiyle yapılacak. Nakit ödemenin (havale yoluyla) şartları değiştirilecek. Hollanda, e-ticaretin dünyada en yaygın olduğu ülke olması nedeniyle sistem bu ülkeden alınacak. Elektronik ticaret hacminin katlanarak arttığını, fakat bu konuda teknik ve hukuki altyapının bulunmadığını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu konuda dünyada en iyi uygulamaya sahip ülkelerden birinin Hollanda olduğunu kaydetti.

Maliye Bakan Şimşek, Hollanda Gelir İdaresi’nin deneyimlerinden faydalanmak üzere Hollanda Hükümeti ile ortak bir projeye başlandığını söyledi.

Otomotiv ve inşaata online takip

Amaçlarının kayıt dışı e-ticarette vergi altyapısı oluşturmak, kayıp kaçağı azaltarak e-ticaret yapan mükelleflerin uyumunu artırmak olduğunu kaydeden Şimşek, 2012 sonunda altyapıyı tamamlamayı planladıklarını söyledi. Otomotivde üretimden satışa kadar takip yapılacak bir sistem kurulacağını da kaydeden Şimşek, inşaat sektöründe de veri tabanı üzerinden bütün gelişmelerin takip edileceğini ifade etti.

2012-05-22 22:50:35
  • Ziyaret: 7792
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0