Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Nisan 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Hocaefendi: Hizmet hareketini hedef alan holiganizm rastlantı değil

Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi, Herkül'de yayınlanan bu haftaki sohbetinde son dönemde çok sık gündeme gelen şiddet olaylarını değerlendirdi ve stadyumlarda yaşanan olayları milletin tarih sahnesindeki yürüyüşünden rahatsız olan karanlık odakların körüklediğine dikkat çekti.

Fethullah Gülen Hocaefendi, futbolda yükselen holiganizm ve buna bağlı olarak hizmet hareketinin hedef alınmasının rastlantı olmadığını anlattı.

"Devletler muvazenesinde muvazeneye doğru yürüyen millete yeniden çelme takmak için bu türlü provokatörleri milletin başına musallat ediyorlar. Holiganları milletin başına musallat ediyorlar. Bu hadiselerin hiç biri raslantı değil. Bunların hepsi, ama büyük dairede ama küçük dairede birilerinin planı. O da bu milletin muvazene unsuru olma uğrunda yürüyüşünü engellemek, ona çelme takmak, onu devirmek. Bir kere daha devirmek."


Hocaefendi olayları çıkaranların hizmet hareketini özellikle hedef aldıklarını belirtti.

"İşte bir iki gün evvel, bir kısım holiganların yaptıkları gibi değişik fezaiye ve fecaiye sebebiyet verirler. Sonra da onları temiz, masum bir hizmete, bir harekete, bir camiaya mal etmeye çalışırlar."

Şiddetle toplumun huzurunu kaçırmaya çalışanların mazlum rolüne büründüklerini söyleyen Hocaefendi, bu kişilerin adeta vazifeli kişiler gibi davrandıklarına dikkat çekti.

"Bir kısım holiganlar var. Adeta asker gibi bunlar vazifeli. Asker gibi; asker değil ama asker gibi. Vazife aldıkları yerde gidiyor, o işi yapıyorlar. Karıştıracaksınız, arabaları ters çevireceksiniz, camları kıracaksınız, vitrinleri parçalayacaksınız, insanlara molotof kokteyli atacaksınız, sopayla üzerlerine yürüyeceksiniz, sonra da üzerinize gaz sıkıldığı zaman feryadı basacaksınız. Zulmedilmiş gibi; döverken ağlayacaksınız, zulmederken inleyeceksiniz. İnsanları kendinize acındıracaksınız."

Hocaefendi, bu şahısların bazı odaklar tarafından da desteklendiğinin altını çizdi.

"Ve hislerinize tercüman olabilecek, bir kısım yamuk fikirliler de her zaman bulunacak. Onlar da sizi müdafaa edecek. "Evet, siz haklısınız" diyecek. Katil haklı, fakat maktül haksızdır orada. Kötülük yapan haklı. Millet malına zarar verenler haklı. Boşalıyorlar bunlar ne yapsınlar. Boşalacak yerleri yoktu, bırakın boşalsınlar. Bir kısım medya diyeyim, insafsızlık yapmayayım, bu meseleyi körüklüyor."

Toplumdaki azgınlığın artması sonucu gelebilecek bela ve musibetleri hatırlatan Hocaefendi, konuyu Kur'an-ı Kerim'den bir ayetle açıkladı.

"Öyle insanlık azgınlaştı, Cenab-ı Hak ıslah eylesin de bu azgınlığın sonunda başımıza bir bela musallat etmesin. Azgınlık Gayretullaha dokunursa, masum - gayri masum orada tefrik edilmeden "vetteku fitneten la tusibennelezine zalamu minkum hassah: O fitneden korkun ki geldiği zaman sadece müstehaklara değil, diğerlerine de dokunur". Var ya Türk atasözü; kurunun yanında yaş da yanar. O yaşlar ne olur? Öbür tarafta mükafatlarını görürler veya vazifelerini yapmadıklarından dolayı o kurular öyle yapmışlarsa şayet onların hesabı sorulur orada."

2012-05-22 00:31:25
  • Ziyaret: 15275
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0