Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 26 Ekim 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Yemen'deki olaylar petrol fiyatlarını tetikledi'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Yemen'deki olayların dünya ham petrol fiyatlarını yüzde 5 civarında tetiklediğini bildirdi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Yemen'deki olayların dünya ham petrol fiyatlarını yüzde 5 civarında tetiklediğini bildirdi.


 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol fiyatlarındaki artışa ilişkin, "Yemen'in dünya petrol üretimindeki payı binde 2 civarında. Bu da çok ciddi bir miktar değil ama dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın geçiş yolu üzerinde olması, hatta Basra'da batıya giden bütün petrol ihracıyla alakalı konuların her birisinin geçiş yolunda olması, dünya ham petrol fiyatlarını yüzde 5'ler civarında tetikledi" dedi.

Yıldız, Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü yeni hizmet binası açılış töreni öncesinde, gazetecilerin Yemen'deki olaylarla ilgili sorusu üzerine, enerji sektörünün siyasi istikrarsızlıkları hiç sevmediğini belirtti.

"Yemen'in dünya petrol üretimindeki payı binde 2 civarında. Bu da çok ciddi bir miktar değil" diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Ama dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın geçiş yolu üzerinde olması, hatta Basra'da batıya giden bütün petrol ihracıyla alakalı konuların her birisinin geçiş yolunda olması dünya ham petrol fiyatlarını yüzde 5'ler civarında tetikledi. Her zaman söylüyoruz, 'bu yalnızca teknik konu olmaktan çıkar, yalnızca petrol arzı ve talebi olmaktan çıkar istikrarsızlığın getireceği kalemler olarak ortaya çıkar' demiştik. Yemen'de de öyle oldu. Tabii ki Müslümanların arasındaki mezhep çatışmalarının ekonomik tarafını bir yana bırakırsak siyaseten de sosyal olarak da bir kanayan yaradır. Bunun bir an önce bitmesini nihayetlenmesini temenni ediyoruz."

- Yaz saati uygulaması

Bakan Yıldız, yaz saati uygulaması kapsamında geçen 7 ay içinde yarım milyar liralık tasarruf sağlandığını, bu tasarrufun bir yılda yarım milyar dolara yaklaşacağını kaydetti.

Bunun gün ışığından daha fazla yararlanabilmek, AB üyesi ülkelerle senkron ve eş zamanlı davranabilmek için yapılan bir uygulama olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

"Aynı zamanda güneş doğduğunda daha az yatmış olalım, temel saik budur. Çünkü gün ışığında işe başlamanın getireceği aydınlatma açısından çok büyük avantajlar var. Tabii Türkiye 76 dakikalık, doğusundan batısına, hem enlemiyle hem boylamıyla baktığımızda geniş bir ülke. Her ilin uygulaması buna uygun olarak da farklı olabilecektir. Valiliklerimizin mesai saatleriyle alakalı düzenleme yetkisi bulunmaktadır. Hele hele seçim döneminde, malum haziran ayına denk geliyor, orada doğu ile batı illerindeki sandıkların sayılma işleri 1 saat fark edebiliyor. Burada da aynı mantık söz konusudur."

AK Parti'nin özellikle Türkiye'nin istikrarına, büyümesine, ilerlemesine koyduğu katkının milletvekili aday adaylarının da başvurusuyla da belli olduğunu ifade eden Yıldız, Kayseri'nin de son derece canlı, birbirinden değerli aday adaylarıyla 7 Nisan'da nihayetlenecek bir sürece girdiğini anlattı.

Bütün aday adaylarına başarılar dileyen Yıldız, "İster adaylık noktasına gelsinler ister aday adaylığı sürecinde kalsınlar her birinin AK Parti'ye dolayısıyla ülkeye yapacakları hizmetin büyüklüğünü burada bir kez daha vurgulamak isterim. Biz Türkiye'deki siyasi istikrara, en fazla katkı koyan illerden birisiyiz. Türkiye'nin ortalama oy oranından daha fazla oy oranıyla beraber siyaset tarihine geçiyoruz. Ben yine, inşallah haziran seçimlerinde AK Parti'nin Kayseri'den her zaman olduğunda daha fazla bir oy oranıyla beraber Türkiye'nin siyasi istikrarına katkı koyacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 


AA

2015-03-30 02:22:20
  • Ziyaret: 32030
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0