Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Yasanın ABD ekonomisine olumsuz etkileri olacak'

Suudi Arabistan'a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan yasa tasarının ABD Kongresi'nde ikinci kez kabul edilip yasalaşması iki ülke ilişkilerinde gerilime neden oldu.

Suudi Arabistan Şura Meclisi Üyesi Fehd bin Cuma,  yaptığı açıklamada, resmi adı "Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası" olan ve kısaca "11 Eylül yasası" olarak bilinen düzenlemeyle ilgili zamanlamaya dikkati çekti.

"Yasanın onaylanması tamamen başkanlık seçimleriyle ilgili siyasi amaçlar taşıyor. Demokratlar, gelecek seçimde oy kaybetmek istemiyor." diyen Cuma, beklenti farklı olsa söz konusu yasadan Suudi Arabistan aleyhine bir sonuç çıkarmanın mümkün olmadığını dile getirdi.

Yasanın doğrudan Suudi Arabistan'ı işaret etmediğini vurgulayan Cuma, "28 sayfalık yasa metninde hiçbir devletin adının geçmemesi Suudi Arabistan'ı aklıyor. Çünkü suçlu olduğuna dair herhangi bir delil yok." diye konuştu.

Suç işleyen her kişi ve devletin bundan bir çıkarı ya da ulaşmak istediği bir hedefi olduğunu söyleyen Cuma, "Suudi Arabistan'ın, 11 Eylül'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne saldırı düzenlenmesinde ne çıkarı olabilir? Biz terörle mücadele eden bir ülkeyiz. Nasıl bununla suçlanabiliriz?" ifadelerini kullandı. 

"ABD ekonomisi olumsuz etkilenecek"
Suudi Arabistanlı ekonomi uzmanı Muhammed el-Ankeri de yasanın siyasi amaçlarla onaylandığı görüşünü paylaşarak, "Bu yasa, adliye koridorlarında avukatlar arasında dövüşten başka bir işe yaramayacak. Bize hiçbir sonucu olmayacak." dedi.

Asıl zararı Washington yönetiminin göreceğini belirten Ankeri, "Yasanın ABD ekonomisine olumsuz etkileri olacak." diye konuştu. Ankeri, bu etkilerin başında doların küresel piyasadaki istikrarsızlığı ve yatırımı tehdit eden yasalar nedeniyle ülkeye güvenin azalmasının geldiğini aktardı.

"Suudi Arabistan bu kanunla sarsılacak bir devlet değil"
Londra'da yayın yapan Suudi Arabistan destekli Şark'ul Evsat gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selman ed-Duseri ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan, bu yasaya karşılık terörle mücadelede ABD ile işbirliğini dondurursa ne olacak? ABD, Suudi Arabistan olmadan terörle baş edebilir mi?" diye sordu.

Duseri, "Suudi Arabistan bu kanunla sarsılacak bir devlet değil. Yasa aslında küresel sistemde kaos oluşturuyor. Sonuçta ABD'nin de bölgede çıkarları var." ifadelerini kullandı.

"Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası"
ABD'de 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine, Suudi Arabistan'a dava açma imkanı getiren yasa tasarısı, Kongre'nin iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisi'nde kabul edildikten sonra 23 Eylül'de ABD Başkanı Barack Obama tarafından veto edilmişti.

Suudi Arabistan'ın tepkisi
Yasa tasarısı ilk gündeme geldiğinde Riyad yönetimi, Washington'ı "Hazine bonoları dahil ABD'deki toplam 750 milyar dolarlık varlığını satmakla" tehdit etmişti.
AA
2016-10-01 11:59:27
  • Ziyaret: 12878
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0