Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Nisan 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

''Tam buğday''a sıkı takip

Başbakan Erdoğan, ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası''nın, tam buğday ekmeğini yaygınlaştırma amacını da içerecek şekilde tüm kuruluşlarca kararlılıkla yürütülerek takip edilmesini istedi.

''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına'' ilişkin Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan genelgede, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından yurt çapında yaptırılan araştırmada, Türkiye'de günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar ekmeğin israf edildiği sonucunun ortaya çıktığı belirtildi.

Söz konusu ekmek israfının bugünkü parasal karşılığının, 1,5 milyar lira olduğu, 17 Ocak 2013'te ''Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'' başlatıldığı ifade edildi.

Genelge ile kampanyanın toplumun tüm kesimlerine ulaşabilecek boyutta sürdürülebilmesi için ilgili kuruluşlar arasında gerekli işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TMO Genel Müdürlüğü görevlendirildi.

Kampanyanın amacına ulaşabilmesi için toplumun her kesimine yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri düzenlenecek, halk, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve meslek kuruluşları ile işbirliği yapılacak.

Toplumun temelini oluşturan aile ve kadınların rolünü dikkate alan sosyal politikalar geliştirilecek, özellikle çocukların ve gençlerin kampanyaya katılmalarını özendiren projeler oluşturularak uygulamaya konulacak.

Kampanya kapsamında hazırlanacak kamu spotu, film ve animasyon gibi çalışmalar gösterilecek. Bu kapsamda, bakanlık ve kuruluşlarca temin edilebilecek yazılı ve görsel malzemeler medya ve diğer iletişim araçları kullanılarak toplumun her kesimine ulaştırılmaya çalışılacak.

www.ekmekisrafetme.com adresine link 

Genelgeye göre, ilgili bakanlık ve kurumlarca ambalaj, gramaj, kalite, hijyen, üretim, dağıtım ve satış gibi konularda ekmek israfının önlenmesine ve tam buğday ekmeği tüketiminin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacak mevzuat düzenlemeleriyle bu kapsamda gerekli denetimlerin yapılması sağlanacak.
İnternet sitelerinde, www.ekmekisrafetme.com adresine link verilerek, orada yer alan ''Türkiye'de Ekmek İsrafı Araştırması'' sonuçlarının değerlendirilmesi ve uygulamaya konulacak tedbir ve faaliyetlerin bu değerlendirmeler çerçevesinde planlanmasına önem verilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı katkı sağlayacak

Toplu tüketim yapılan kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan yemekhanelerde, menüye göre ekmek çıkarılması, ekmeğin ince dilimlenmiş olarak, paketli rol ekmeğin ise düşük gramajlı olarak sunulması, tam buğday ekmeği bulundurulmasının sağlanması ve tüketiminin yaygınlaştırılması amacıyla gerekli tedbirler alınacak.

Sağlıklı beslenme de dahil olmak üzere eğitici program, etkinlik ve yarışmalar düzenlenecek ve bu konuların temel eğitim ders müfredatı içerisine dahil edilmesi için gerekli tedbirler Milli Eğitim Bakanlığınca alınacak.Sağlıklı ve dengeli beslenme amacıyla tam buğday ekmeği tüketiminin teşvik edilmesi için toplum sağlığı alanında gerekli çalışmalar Sağlık Bakanlığınca yapılacak. 

Kampanya konularının, desteklenen ve kaynak aktarılan film ve tiyatro dahil her türlü sahne sanatı senaryoları ve projelerde uygun bir şekilde işlenmesi, film ve projelere gizli veya açık spotlar yerleştirilmesi ve konuyla ilgili özel sektörün teşvik edilmesi için gerekli tedbirler Kültür ve Turizm Bakanlığınca alınacak.

Kampanya konularıyla ilgili halkı bilinçlendirme çalışmalarına Diyanet İşleri Başkanlığınca gerekli katkı sağlanacak. Televizyon ve radyo programlarında kampanyaya ilişkin kamu spotlarının yayınlanması amacıyla gerekli çalışmalar ilgili kurum ve kuruluşlarca yapılacak.
   (aa)

2013-04-02 11:23:21
  • Ziyaret: 12809
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0