Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 28 Eylül 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Suriye'deki savaş 600 bin çocuğu babasız bıraktı'

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca yapılan araştırmaya göre, Suriye'deki iç savaşta 600 bin çocuk babasız kaldı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca yapılan araştırmaya göre, Suriye'deki iç savaşta 600 bin çocuk babasız kaldı.

Suriye'de 5 yıldır devam eden savaşta binlerce insan hayatını kaybetti; milyonlarca kişi de ülkelerini terk ederek başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere sığındı.

Yaşanan olumsuzluklardan en çok etkilenenler ise çocuklar ve kadınlar oldu. Savaşta babalarını kaybeden çocuklar, yaşamlarını Türkiye ve Suriye'deki yetimhanelerde sürdürüyor.

İHH, olayların başladığı ilk günden itibaren Kilis, Hatay, Şanlıurfa gibi sınır illerinde, savaşta babalarını kaybeden çocuklara yönelik birçok proje hazırlayarak onları yalnız bırakmıyor.

Kilis'te de yetim çocukların kaldıkları evlerin kira, gıda gibi giderlerini karşılayarak onlara destek olan İHH gönüllüleri, babalarını kaybeden çocuklara moral verebilmek için onlarla oyunlar oynuyor ve çeşitli hediyeler alıyor.

İHH Yetim Birim Sorumlusu Adem Kalaycı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakıf olarak başta dul kadınlar ve yetim çocuklar olmak üzere savaş mağdurlarına yönelik her türlü desteği sağlamanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Vakıf olarak Suriye ve Türkiye'de 7 bin yetim çocuğa sponsor olduklarını belirten Kalaycı, bu kapsamda her bir yetim için aylık 100 lira destek verdiklerini aktardı.

"Bin çocuk terapi merkezinde tedavi edildi"
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde kadın ve çocuklara yönelik terapi merkezi ve sanat atölyesi oluşturduklarını kaydeden Kalaycı, şöyle devam etti:

"Burada savaş mağduru travma geçirmiş başta dul kadınlar ve yetim çocuklarımıza hizmet veriyoruz. Onlarla pek çok aktivite yapıyoruz. Psikologlarımız ve doktorlarımız onlarla yakından ilgileniyor. Bin çocuğumuz bu şekilde tedavi edildi. Bu terapi merkezimizde okul birincisi olup da okuma yazmayı unutan çocuklarımızın tedavisi yapıldı. Türkiye içerisinde eşine rastlanmayan bir merkez oldu. Bunun yanında her ay yaklaşık 200 yetim ailesinin kiralarını ödüyoruz. Suriye savaşında bizim yaptığımız araştırmaya göre 600 bin yetim var. 40 ila 50 bin yetimin de Türkiye’de yaşadığını biliyoruz. Özellikle sınır illerinde bu daha da yoğun. Bunun en başında Hatay geliyor. Hatay'da 8 bine yaklaşan bir yetim sayısı var. Ayrıca Azez ve Babuselam'da kurduğumuz kamplarda ve çadır kentlerde 11 kampımız var. Bu kamplarda yetim çocuklara ayrılmış özel bölümlerimiz var. Bu bölümlerde 5 bin 225 yetim çocuğumuz kalıyor."

İHH olarak Suriye'de 5, Türkiye'de 3 yetimhane kurduklarını anlatan Kalaycı, Şam Guta’da muhasara altındaki bölgede kurulan 2 yetimhanede 250 yetim çocuğun barındığını aktardı. AA
2016-06-19 14:11:17
  • Ziyaret: 17440
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0