Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 14 Nisan 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

"Saldırılar İsrail'e hizmet ediyor"

Hamas, Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyindeki Filistinlilerin kaldığı Yermuk Mülteci Kampı'na yönelik saldırıların yalnızca İsrail'e hizmet ettiğini belirtti.

Hamas, Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyindeki Filistinlilerin kaldığı Yermuk Mülteci Kampı'na yönelik saldırıların yalnızca İsrail'e hizmet ettiğini belirtti.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Suriye'deki Filistinli mültecilere yönelik saldırılar, Filistinlilerin vatanlarına dönüş hakkını hedef alan ve yalnızca İsrail'e yarayan suç eylemleridir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Filistinli mülteciler meselesinin önemi ve milli kimliği gereği Yermuk kampına saldırıların durdurulması, ablukanın kaldırılması ve yardımların ulaştırılması için İslam ve Arap dünyası ile uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulunuldu.

Öte yandan, İsrail parlamentosundaki 12 Arap milletvekilinin oluşturduğu Arap Listesi'nden yapılan açıklamada da "DAEŞ'in Yermuk kampını ele geçirip halkı canlı kalkan olarak kullanması, sadece Filistin halkının düşmanları, davasına karşı çıkanlar ve mülteciler meselesini tasfiye etmek isteyen İsrail işgaline hizmet eder" değerlendirmesinde bulunuldu.

Yermuk'ta insanlığa karşı suç işlendiği belirtilen açıklamada, Filistinli mültecilerin korunmasından Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) sorumlu olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Kızılhaç ve uluslararası diğer kuruluşlardan, kamptaki siviller ile yaralılara müdahale edilmesi amacıyla insani yardım koridorunun açılması için acil harekete geçmeleri istendi.

Başkent Şam'ın 10 kilometre güneyinde yer alan ve 3 yıldan bu yana rejim güçlerinin ablukası altında bulunan kampta, ülkedeki iç savaş öncesinde 180 bini Filistinli olmak üzere yaklaşık 950 bin kişi yaşarken, şimdi bu rakamın 18 bin civarında olduğu bildiriliyor.

DAEŞ militanlarının çarşamba günü kampı basmasının ardından, aralarında Eknaf Beyt el-Makdis ve Filistin Halk Komiteleri güçlerinin de bulunduğu gruplar ile terör örgütü üyeleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Son çatışmalar, rejimin ablukası nedeniyle zaten zor koşullar altında olan kampta büyük bir insani krize yol açtı.

AA
Etiketler: İsrail
2015-04-08 10:46:19
  • Ziyaret: 10051
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0