Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 28 Eylül 2021, Salı
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Musul'daki savaş için daha fazla silaha ihtiyacımız var'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani, "Musul'daki savaş için daha fazla silaha ihtiyacımız var. Bu, bugüne kadarki en zorlu mücadele." dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Alman Bild gazetesine verdiği röportajında, Musul'un en geç 3 ay içinde özgürlüğüne kavuşturulacağına inandığını vurguladı.

Iraklı Kürtlerin uzun süredir bağımsızlık istediğine işaret eden Barzani, "Bunun zamanı çoktan geldi, ancak şu anda DEAŞ'a karşı mücadeleye konsantre oluyoruz. Musul özgürlüğüne kavuşturulduktan sonra Bağdat'taki ortaklarımızla bir araya gelerek bağımsızlığımızı konuşacağız." dedi.

2003 yılından sonra demokratik bir Irak'ın kurulmasını ümit ettiklerini ancak bunun gerçekleşmediğini savunan Barzani, "Biz burada Arap değil, aksine bir Kürt ulusuyuz. Uluslararası toplumun da bunu artık daha gerçekçi görmesi gerekir. Bizde şimdi de bir Irak ordusu ya da Irak polisi yok. Günün birinde Kürdistan'ın bağımsızlığı konusunda referandum yapılacak ve o zaman kararı insanlara bırakacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’dan askeri yardım
Musul'da DEAŞ'a karşı sürdürülen operasyonlar hakkında bilgi de veren Barzani, Almanya’nın peşmergeye yaptığı silah yardımı için teşekkür ederken, daha fazla Milan tipi tanksavar füzelere ve mühimmata ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

DEAŞ’ın saldırılarına karşı etkili mücadele edebilmek için iki imkan bulunduğunu ifade eden Barzani, "Hava saldırıları ya da Milan füzeleri. Milan tanksavarlarını gönderdiği için Alman hükümetine müteşekkiriz. Bu sayede bir çok hayat kurtarıldı. Ancak Musul'daki savaş için daha fazla silaha ihtiyacımız var. Bu, bugüne kadarki en zorlu mücadele." dedi.

DEAŞ'a karşı 2 yıldan beri sürdürülen mücadelede IKBY güçlerinin 1600 kayıp verdiğini, yaklaşık 9 bin kişinin de yaralandığını belirten Barzani, "DEAŞ, o kadar çok insanın beynini yıkadı ki neredeyse tükenmeyecek sayıda canlı bombaya sahip. Bunlara karşı kendimizi savunmamız lazım, bunun için de daha fazla Milan ve mühimmata ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.
AA
2016-10-28 19:15:03
  • Ziyaret: 12536
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0