Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 05 Aralık 2020, Cumartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Külliyenin sürekli gündemde tutulmasını şık bulmuyorum'

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi tanıtım gezisinin 2. kısmında Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecileri kabul ederek makam odasını bizzat gezdirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığınca ilki geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi tanıtım gezisinin ikinci kısmında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın makamının da bulunduğu ana bina Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş tarafından Cumhurbaşkanlığı muhabirlerine gezdirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gezi sırasında muhabirleri makamında kabul ederek bir süre sohbet etti.

Makam odasında gazetecileri tek tek "hoşgeldiniz" diyerek karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, külliyeyi nasıl bulduklarını sordu.

Bir gazetecinin külliyeyi güzel bulduğunu ifade ederek, tanıtım gezisinin daha önce yapılması gerektiğine ilişkin sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Etekteki taşları döküldüğü için o bakımdan, nereden yaklaşılacağını öğrenme bakımından isabetli oldu" dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin, "Önümüzdeki dönemde vatandaşlar belli bir program dahilinde gezebilecek mi?" şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, "Zaten vatandaşlardan gelenleri böyle zaman zaman arkadaşlar gezdiriyorlar. Sadece toplantı yapıp gitmek değil, arzu edenlere mihmandarlar veriliyor, onlar eşliğinde dolaşıyorlar" diye konuştu.

"Külliyede sizin en beğendiniz yer neresi?" soruna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Herhalde en beğendiğim yer burasıdır. Benim bir de kütüphanem var içeride. Şimdi sizi oraya bir götüreyim, orası daha sıcak" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin makam odasındaki kokuya ilişkin "Tütsü mü kullanıyorsunuz, bir tütsü kokusu var" demesi üzerine Erdoğan, kokunun buhur kaynaklı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra gazetecilerle makam odasının yanında bulunan kütüphane ve çalışma odasına geçti. Bir gazetecinin Beştepe Millet Camisi'nin bahçesine, gündüz gelen ziyaretçilerin güneş altında kaldıklarını hatırlatarak, Mescid-i Nebevi'deki gibi dev şemsiyelerin yapılıp yapılamayacağına ilişkin sorusu üzerine, "Opera binasını da yapıyoruz, o da bittiği zaman o tür bir şeyi yapmak isabetli olur" karşılığını verdi.

Bir gazetecinin koridor duvarlarında bulunan ayetleri göstermesi üzerine Erdoğan, ayetlerin bulunduğu tabloları 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrunnisa Gül tarafından alınmış bir koleksiyon olduğunu ve kendilerinin de bu koleksiyonu devam ettirdiklerini bildirdi.

Konuklarını genelde makam tarafında ağırladığını vurgulayan Erdoğan, "Burada çok özel bir çalışma olursa o zaman buraya alıyoruz" dedi.

"Sürekli olarak burayı gündemde tutmayı bile ben şık bulmuyorum"

Bir gazetecinin, "En son Danıştay bir karar verdi, burayla ilgili. Siz her platformda yanıt veriyorsunuz iddialara ama burada söylemek istediniz bir şey olur mu?" sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunlar hep söylendi zaten. Yani buranın her hangi bir sorunu filan yok. Hepsi defaatle, Danıştayın yanılmıyorsam üç tane kararı var burayla alakalı. Ama maalesef sürekli olarak burayı gündemde tutmayı bile ben şık bulmuyorum. Bunlar çok çirkin. Kaldı ki Türkiye Mimar, Mühendisler Odasının İstanbul'da biliyorsunuz Karaköy'deki o yeriyle alakalı binanın hali ortada. En üste, oraya daha sonra uydurma bir çatı atmak suretiyle bu gazetelerde defaatle çıktı, orayı restoran haline getirdiler. Burası böyle bir yer değil. Burası sıfırdan projesiyle, her şeyiyle mükemmel bir şekilde yapılmış ve bu ülkenin temsil makamı. Bunun üzerinde bu kadar böyle provokatif haberler veya dezenformasyon yapmak bunlar hiç doğru şeyler değil."

Erdoğan, "Burası için huzur bulduğunuz alan diyebilir miyiz?" sorusuna, "Diyebilirsiniz" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kütüphaneye ilişkin bir soru üzerine de 300 bine yakın bir kitabın bulunduğunu ve bu sayıyı 5 milyona tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Gazetecilerin ana bina tanıtım turu


Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, tanıtım gezisinin ikincisinin gerçekleştirildiğini belirterek, bu gezide ana binada genel bir tur yapılacağını söyledi.

Tanıtım gezisinde gazetecilere Cumhurbaşkanlığı protokol görevlisi Fatih Gürkan ve Mimar Can Gökoğuz da bilgi verdi.

Ana bina hakkında genel bilgi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makamının da yer aldığı, 3 bodrum, zemin ve 4 kattan oluşan ana binada, 56 ofis, 20 toplantı odası, 3 koruma odasının da yer aldığı toplam 126 oda bulunuyor.

Mimarlığı Şefik Birkiye, Selim Dalaman ve Can Gökoğuz tarafından gerçekleştirilen binanın dekorasyonunda, geleneksel Türk motifleri stilize edilerek kullanıldı.

Ana binada bulunan eşyaların büyük çoğunluğu Çankaya Köşkü’nden getirildi.

AA
2015-07-15 15:23:12
  • Ziyaret: 10161
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0