Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Nisan 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Kirli ve kanlı bir oyunla karşı karşıyız'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriye'deki süreci büyük bir hassasiyetle takip ettiğini belirterek, "Ama son derece kirli ve kanlı bir oyunla karşı karşıyız" dedi.

 Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriye'deki süreci büyük bir hassasiyetle takip ettiğini belirterek, "Elimizden gelen her türlü desteği ortaya koymaya çalışıyoruz ama son derece kirli ve kanlı bir oyunla karşı karşıyız" dedi.

Kurtulmuş, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında, Suriyeli mültecilerin sınır hattından Türkiye'ye alımların yapıldığı Akçakale ilçesi Zenginova Mahallesi'ne gitti. Burada Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve 20. Zırhlı Tuğay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt'dan bilgi aldı.

Daha sonra, Türkiye'ye sığınan bir aileyle konuşan Kurtulmuş, onlardan da bölgede yaşananları dinledi.

Kurtulmuş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaşın ülkenin her tarafını etkilediğini belirtti. Suriye'deki kasabaların, mahallelerin ve köylerin bölünmüş bir durumda olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bugün karşı karşıya kaldığımız misafir dalgasının arkasındaki neden de bu insanların 3 ateşin arasında kalmış olması. Bir taraftan koalisyon güçlerinin bombalaması, diğer taraftan da Kürt gruplar ve DAEŞ arısında kalan sivil halk canını kurtarmak için Türkiye sınırına geliyor. Fakir, gariban, çoluk çocuk, kadınlar hepsi hayatta kalmak için buradalar. Türkiye olarak bu süreci büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz. Elimizden gelen her türlü desteği ortaya koymaya çalışıyoruz. Ama son derece kirli ve kanlı bir oyunla karşı karşıyız. Suriye'de milyonlarca insan evini terk etmiş durumda, yaklaşık 4,5 milyon Suriyeli ise Suriye'yi terk etmiş durumda."

Kurtulmuş, Türkiye sınırına gelen bin 50 sığınmacının bugün Türkiye'ye alındığını hatırlatarak, bu kişilerin AFAD tarafından kayıtları yapıldığını ve bölgeye gereken her türlü yardımı ulaştıracaklarını vurgula
dı.
AA
2015-06-10 18:58:42
  • Ziyaret: 9099
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0