Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Nisan 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Kadınları değersizleştirmeye çalışan bir yaşam tarzı dinimizde yoktur'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan,"İslam'da olmayan bazı geleneklerin kadınları ikinci planda konumlandırdığını görüyoruz. Kadınları değersizleştirmeye çalışan bir yaşam tarzı, dinimizde asla yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "İslam’da olmayan bazı geleneklerin kadınları ikinci planda konumlandırdığını görüyoruz. Kadınları değersizleştirmeye çalışan bir yaşam tarzı, dinimizde yoktur" dedi.

Emine Erdoğan, Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklar Forumu kapsamında düzenlenen "Kadın, Barış ve Güvenlik" başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, Somali halkının Türk halkının gönlünde çok özel bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakan olduğu dönemde, 2011 yılında kalabalık bir heyetle, uluslararası toplumun dikkatini Somali’ye yönelten tarihi bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Emine Erdoğan, bu ziyarette Somali halkının içinde bulunduğu zor koşulları bizzat gözlemleme imkanı bulduğunu kaydetti. 

Somali'deki devlet inşası ve barışın tesisi çabalarının büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ne yazık ki, 20. yüzyıldan bu yana dünya, büyük acılar ve insanlık dramlarına şahit oldu. Bu zor zamanlarda en çok zarar gören kesim ise, kadınlar ve çocuklardır. İnsanlığın vicdanını kanatan bu sıkıntıların en yakın tarihli örneği ise, Akdeniz sahillerinde yitirdiğimiz çocuklar ve kadınlar olmuştur. Suriye trajedisi, uluslararası toplumun gözü önünde, milyonlarca kadını yurdundan ayırmış, nice çocuğu eğitimden mahrum bırakmıştır. Öte yandan kadınlar, bazı geleneksel bakış açılarının, kültürel normların gölgesinde kalmaktadır. Söz gelimi, İslam’da olmayan bazı geleneklerin kadınları ikinci planda konumlandırdığını görmekteyiz. Kadınları değersizleştirmeye çalışan bir yaşam tarzı, dinimizde asla yoktur."

"Toplumsal cinsiyet adaleti ilkesini küresel ölçekte yaygınlaştırmalıyız" 

İslam dininin temel kaynaklarının, kadın ve erkeği, birbiriyle çatışan değil, birbiriyle uyum içinde, birbirini destekleyen ve bütünleyen iki cins olarak konumlandırdığını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu yanlış algılarla mücadele etmek durumundayız, maalesef. Kadınlara toplumun her alanında, hak ettikleri yeri açmak ve kadının ilerlemesinin önündeki engelleri, el birliği ile kaldırmak gerekiyor. Fakat bu, erkeklerin de gayret göstermesi gereken bir konu. Zira, kadın sorunu aynı zamanda bir erkek sorunudur. Siyasette, iş dünyasında, akademide kadın varlığı, adaletin, toplumsal dengenin ve huzurun teminatıdır. Bu nedenle toplumsal cinsiyet adaleti ilkesini küresel ölçekte yaygınlaştırmamız gerektiğini düşünüyorum. Kadınların daha etkin olduğu bir dünyada, şiddetin azalacağına dair güçlü bir inanca sahibim." 

Şiddetin tüm dünyada toplumsal sorun olduğunu ifade eden Erdoğan, "Şiddeti besleyen kültürel kalıpları çözümlemek durumundayız" dedi.

Erdoğan, kadına şiddeti destekleyecek, onu meşru gösterecek hiçbir akıl ve vicdan sahibi olabileceğini düşünmediğini belirtti.


AA
2016-02-23 12:24:53
  • Ziyaret: 12335
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0