Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 22 Eylül 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

Haleplilerin yaraları elbise parçaları ile sarılmış

Beşşar Esed rejimine bağlı askerlerin ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların kuşatması altındayken Halep'te yaralanan sivillere ilk müdahalenin zor şartlar altında yapıldığı öğrenildi.

Beşşar Esed rejimine bağlı askerlerin ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların kuşatması altındayken Halep'te yaralanan sivillere ilk müdahalenin zor şartlar altında yapıldığı öğrenildi.

Konya Beyhekim Devlet Hastanesi Başhekimi Ali Haydar Dadacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir hafta önce Halep'ten hastanelerine getirilen 8 hastanın tedavileriyle yakından ilgilendiklerini söyledi.

Yaralılara ilk müdahalenin Halep'teki Kudüs sahra hastanesinde yapılmaya çalışıldığını anlatan Dadacı, "Halep'ten gelen hastaların yaralarını tedavi etmek için açtığımızda gazlı bez yerine elbise parçaları olduğunu gördük. Daha sonra hastaları ameliyata aldık ve rehabilite ettik. Hastanemizde kendileri için ayrılan bir serviste tedavileri devam ediyor. Hastalarımızdan biri yoğun bakımda." diye konuştu.

Dadacı, hastalarla iletişim kurulmasında dil problemi yaşanmaması için serviste Arapça bilen bir personel görevlendirildiğini de belirtti.

"Otobüsleri beklerken rejim yanlısı teröristlerin saldırısına uğradık"
Tedavisi süren hastalardan Muhammed Hamidi (35) ise Suriye'de rejim güçlerinin Halep'in doğusunda yaptığı katliamdan kurtulmak için açılan koridora giden sivillerin, toplanma yerinde kendilerini kentten çıkaracak otobüsleri beklerken rejim yanlısı yabancı terörist grupların saldırısına uğradıklarını dile getirdi.

Hamidi, saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve yüzlerce kişinin de yaralandığını aktardı.

Açılan ateş sonucu bacağından yaralandığını ifade eden Hamidi, şöyle devam etti:

"Doğu Halep'teki Kudüs Hastanesinde ilk müdahalem yapıldı. Orada 3 gün bekletildikten sonra Türkiye getirildim. Sadece yaralıları Türkiye'ye getirdikleri için ailem Suriye sınırında kaldı. Buraya ilk defa geliyorum. Bizi gerçekten çok güzel karşıladılar ve yakından ilgileniyorlar. Desteklerinden dolayı Türk halkına, devletine ve hükümetine çok teşekkür ediyorum. Bize yardımcı oldukları için çok mutluyuz."
AA
2016-12-27 14:29:44
  • Ziyaret: 14944
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0