Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 19 Nisan 2021, Pazartesi
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Güney Afrika'da birçok sektör beyazların elinde'

Witwatersrand Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Brosig, "Güney Afrika'da madencilik başta olmak üzere birçok sektör, geleneksel ekonomi nedeniyle beyazların elinde ve siyahlar bu konuda azınlıkta." dedi.

Güney Afrika Witwatersrand Üniversitesinden Prof. Malte Brosig, ülke ekonomisinde Avrupa kökenli beyazların siyahlara göre daha etkili olduğunu söyledi.

Brosig,  gündemine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Güney Afrika iktidarlarının 1994 yılından beri tüm kesimleri tatmin edecek kararlar alamadığını ve adımlar atamadığını belirtti.

Özellikle en önemli sorunlardan birinin ülkedeki siyah nüfusun ekonomik etkinliğinin sınırlı kalması olduğunu ifade eden Brosig, "Güney Afrika'da madencilik başta olmak üzere birçok sektör, geleneksel ekonomi nedeniyle beyazların elinde ve siyahlar bu konuda azınlıkta." dedi.

"Malema, siyahların lehine olan ekonomik dönüşümü savunuyor"
Bilhassa ülkedeki arazilerin el değiştirmesinin toplum için hassas bir konu olduğunu kaydeden Brosing, Ekonomik Özgürlük Savaşçıları Partisinin (EFF) lideri Julius Malema'nın bu gidişata gösterdiği tepkilerle öne çıktığını vurguladı.

Brosing, Güney Afrika'daki Avrupa kökenli vatandaşların sahip oldukları toprakların, siyahlara verilmesini savunan EFF ve Malema'nın, ekonomik bağlamda söylemler geliştirdiğini ancak onun da siyasette çatışmacı, saldırgan bir tarz kullandığını ve bunun sorunların çözümüne yardımcı olmadığını söyledi.

"Malema, siyahların lehine olan ekonomik dönüşümü savunuyor." diyen Brosing, partinin uzun vadeli, stratejik düşünülmesi gereken ekonomik konularda daha kısa vadeli çözümler üretmeye çalıştığına ve bunun da bekleneni karşılamadığına dikkati çekti. 
AA
2016-11-10 11:50:43
  • Ziyaret: 12946
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0