Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 23 Nisan 2021, Cuma
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Diyala'da yaşananlar mezhep temizliğidir'

Irak Parlamentosu Yekgirtu Milletvekili Emin, Diyala'da Sünnilere yapılan saldırıların mezhep temizliği amacı taşıdığını belirterek, "Haşdi Şabi içindeki bazı gruplar terörist eylemler içinde" dedi.

Irak Parlamentosu Yekgirtu Milletvekili Musena Emin, Diyala'da Sünnilere yapılan saldırıların mezhep temizliği amacı taşıdığını belirterek, "Haşdi Şabi (Şii milis gücü) içerisindeki bazı gruplar terörist eylemler içerisindedir" dedi. 

Emin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye kentinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Şu anda Diyala ilinde Sünnilerin karşılaştığı olaylar mezhep temellidir. Çok düşmanca olup iyi bir niyet içermediği gibi, DAEŞ'in yaptığından hiçbir farkı da yoktur" ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi'nin DAEŞ ile mücadele adı altında farklı terör eylemleri içerisinde olduğunu iddia eden Emin, "Yasal bir statüye sahip olmayan Haşdi Şabi içerisindeki bazı gruplar, terör örgütü DAEŞ ile mücadele adı altında farklı terör eylemleri gerçekleştiriyor. Haşdi Şabi içerisindeki grupların düşünceleri ve eylemleri ulusal olmayıp, tehlike sinyalleri veriyorlar" görüşünü savundu. 

DAEŞ'in bölgeden tamamen temizlenmesinden sonra söz konusu grupların elindeki silahların Irak merkezi hükümeti tarafından teslim alınmadığı takdirde, bir başka ciddi tehlikenin ülkeyi bekleyeceğini vurgulayan Emin,"Irak'ın geleceği tehlike altına girip, daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınacaktır" yorumunu yaptı. 

"Şu anda Irak'ta meydana gelen savaş suçları, terör saldırıları, bölgelerin demografisinin mezheplere göre değiştirilmeye çalışılması da bir başka tehlikenin işaretidir" diyen Emin, "Söz konusu böyle bir eylem içerisinde olunması Irak'taki etnik ve dini azınlıklar için ciddi bir tehlikedir" dedi. 

Milislerin yaptığı saldırıların önlenmesinde hükümetin başarızı olduğunun altını çizen Emin, "Hükümet milis grupları kontrol etmede başarısız ve yetersiz. Bu konunun ele alınması için parlamentoda bir oturum yapılacak" diye konuştu.


2016-01-19 11:27:37
  • Ziyaret: 8807
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0