Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 25 Şubat 2021, Perşembe
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

'Avrupa Konseyi sığınmacı sorununun insani boyutuna odaklanabilir'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sığınmacı göçü bağlamında, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin bölgesindeki problemin insani boyutuna odaklanabilecek örgütlerden biri olduğunu düşündüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sığınmacı göçü bağlamında, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin bölgesindeki problemin insani boyutuna odaklanabilecek örgütlerden biri olduğunu düşündüğünü söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) eski Başkanı da olan Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'la çalışma kahvaltısında bir araya geldi.

Kahvaltı sonrası Jagland'la basına açıklama yapan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi ile ilişkilerden çok memnun olduklarını ifade ederek Genel Sekreter Jagland'ın reform sürecine tam destek verdiklerini kaydetti.

Bu nedenle Türkiye'nin Konsey'in bütçesine katkısını artırdığına işaret eden Çavuşoğlu, böylece Türkiye'nin Konsey'e en çok katkı yapan ülkelerden biri haline geldiğini belirtti.

Çalışma kahvaltısında Jagland'a Türkiye'deki reform süreci hakkında bilgi verdiğini aktaran Çavuşoğlu, bunun Türkiye'nin yeni hükümetinin ilk önceliği olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Bununla gurur duyuyorum, ben aynı zamanda bununla ilgili mekanizmanın içerisindeyim ve reform faaliyet grubunun üyesiyim" diye konuştu.

Jagland'la Ukrayna, Kırım, Suriye, Irak ve sığınmacı sorunu gibi bölgesel konuları da görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, yeniden canlandırılan Türkiye-AB ilişkileri konusunda da Jagland'a bilgi aktardığını söyledi.

"Verimli bir görüşme oldu"

Çavuşoğlu, "Sığınmacı göçü bağlamında, Avrupa Konseyi'nin bölgemizdeki problemin insani boyutuna odaklanabilecek örgütlerden biri olduğunu düşünüyorum" dedi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland da AKPM Başkanlığı döneminden bu yana Çavuşoğlu'yla birlikte çalıştıklarını dile getirerek verimli bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

Jagland, Türkiye'nin gerek mali gerek siyasi anlamda Avrupa Konseyi'ne katkılarının arttığına dikkati çekerek Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ne verdiği önemden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Görüşmede, ifade özgürlüğü gibi Türkiye'yi ilgilendiren konuları masaya yatırdıklarını belirten Jagland, bunların yanı sıra Kırım, Ukrayna ve bölgedeki diğer gelişmeler konusunda da fikir alışverişinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Bakan Çavuşoğlu, çalışma kahvaltısından sonra 2017 yılının sonunda tamamlanacak Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği ve Strazburg Başkonsolosluğu yerleşkesi inşaatını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.


AA
2016-01-26 14:33:31
  • Ziyaret: 14074
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0