Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 24 Şubat 2020, Pazartesi
Son Dakika: 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti 22:40 » Fransa'da olağanüstü hal uzatılıyor 22:35 » Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye uyarı 22:26 » 22 bin 85 kişinin TSK ile ilişiği kesildi 10:42 » Arakan'da "insanlığa karşı suç" işleniyor

Afrika pasaportuna doğru

Afrika'da serbest dolaşım hakkı sağlayacak Afrika pasaportu uygulamasının 27. Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nde kabul edimesi bölge halkını heyecanlandırdı.

Ruanda'da geçen hafta düzenlenen 27. Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nde kabul edilen ve kıtanın birliğinin sembolü haline gelen Afrika pasaportunun uygulanması sırasında çeşitli sorunlarla karşılaşılabileceği belirtiliyor.

Kıtadaki ülkeler arasında ekonomik, sosyal ve kültürel entegrasyonu sağlaması amaçlanan Afrika pasaportunun, mevcut sorunlara hangi oranda çözüm getireceği ise tartışılıyor.

Afrika'nın kalkınması ve birleşmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak kabul edilen pasaportun 2020'ye kadar, isteyen her Afrikalıya verilmesi planlanıyor. Söz konusu pasaporta sahip olanlar, Afrika kıtasındaki ülkeler arasında serbest dolaşabilecek.

Bamako Üniversitesinden araştırmacı Dramane Lassana Traore,  Afrika Kalkınma Bankasının (BAD) yakın zamanda yayımladığı bir rapora değinerek, şu an kıtadaki 54 ülkeden sadece 13'ünün vizesiz seyahate izin verdiğine dikkati çekti.

"Vize gerekmediği için seyahat maliyetleri azalacak"
Traore, bu uygulamayla vize muafiyetinin başlayacağını ve böylece seyahat maliyetlerinin azalacağını, zamandan tasarruf edileceğini, yatırımlara hareketlilik geleceğini ve işsizlik rakamlarının düşeceğini söyledi.

Öte yandan Afrika pasaportunun her ülkeye aynı avantajları sağlamayacağını da savunan Traore, "Pasaport uygulamasıyla birlikte sınırlarda yaşanması muhtemel güvenlik tehditlerine karşı Afrika Birliği'nin ülkelere ekonomik destek vermesinde fayda var." dedi.

Eski Mali Başbakanı Musa Mara da Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacminin yüzde 5 ila 20 arasında değiştiğini, bu oranın çok düşük olduğunu dile getirerek, rakamın yüzde 70'e çıkartılması gerektiğini belirtti.

Afrika pasaportu endişeleri de beraberinde getiriyor
Fildişi Sahili Mağrip Üniversitesi öğretim üyesi hukukçu Goeffroy Kouao Julien, dileyen tüm Afrikalılara verileceği vadedilen pasaportun, uygulama yürürlüğe girdiğinde sadece yetkilere verilmesinden endişe duyduğunu aktardı.

Felix Houphouet Boigny Üniversitesinden siyaset bilimci Pierre Dogbo Dagbo ise Afrika'nın önünde Avrupa gibi bir örnek bulunduğu için uygulamada zorluklar yaşanmayacağını kaydetti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde muhalefetten Yeni Cumhuriyet için Demokratlar Birliği (ADN) Genel Sekreteri Jean Jeff Mwanza, Afrika'nın bu kararla aslında "birlik" mesajı vermeye çalıştığını vurguladı.

Mwanza, "Demokratik Kongo'ya baktığımızda, sınır bölgelerde çok sayıda silahlı grup faaliyet gösteriyor. Burundi'de ise bir yıldır siyasi kriz ve güvenlik krizi yaşanıyor. Böyle bir coğrafyada serbest dolaşım hakkı güvenli olarak nasıl uygulanabilir?" değerlendirmesinde bulundu. Mwanza, Sahel ve Sahra bölgesinde sınırlar arasında şu anda bile çok sayıda terörist ile kaçakçının faaliyet gösterdiğine işaret etti.AA
2016-07-23 11:32:18
  • Ziyaret: 12570
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0