Dünyadan ve Türkiye'den Güncel Haberler| 27 Ekim 2021, Çarşamba
Son Dakika: 00:00 » Aşırı Kilo Aldıysanız Geç Olmadan Doktora Görünün - Op. Dr. Levent Bakışgan Obeziteyi Anlatıyor 22:14 » Op. Dr. Levent Bakışgan, Türkiye'de Sağlık Turizmi Her Geçen Gün Artıyor 21:20 » Covid-19 (Corona) Virüsüne Karşı Nasıl Beslenmeliyiz? 22:58 » Op. Dr. Levent Bakışgan İlk Pandeminin Tarihten günümüze etkilerini anlatıyor 12:06 » Gine Cumhurbaşkanı Conde TBMM'yi ziyaret etti 11:05 » Tunus'ta uçak mühendisi Zevvari'nin öldürülmesi protesto edildi 11:02 » EPDK'nın ilk Türk lirası doğalgaz ihalesine 5 talip 10:36 » Meksika'da havai fişek mağazasında patlama: 26 ölü 13:56 » Messi evleniyor 13:55 » İki yılda 70 kilo verirken takipçilerinin de zayıflamasını sağladı 12:42 » Salı gününden itibaren sıcaklıklar azalacak 12:41 » 4 bin infaz ve koruma memuru alınacak 12:13 » TFF: Bugün ve yarın oynanacak tüm maçlar öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak 00:50 » İçişleri Bakanı Soylu: İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi 22:42 » Süleyman Soylu İstanbul'a hareket etti

"15 Temmuz Darbe Girişimi" Saraybosna'da anlatıldı

Saraybosna'da düzenlenen "Bütün Yönleriyle 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi" konulu panelde, FETÖ'nün darbe girişimi hakkında Saraybosnalılar bilgilendirildi.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen "Bütün Yönleriyle 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi" konulu panelde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi hakkında Saraybosnalıları bilgilendirdi.

Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'nde, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde, Yunus Emre Enstitüsü ile STRATIS düşünce kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği panelde konuşan Eker, darbe girişiminin bir iktidar ya da hükümet değişikliği talebinden ibaret olmadığını, o gece Türkiye'yi çökertmek için kalkışmanın yapıldığını söyledi.

Eker, darbe teşebbüsündeki en büyük payın, başında Fetullah Gülen'in bulunduğu FETÖ'ye ait olduğunu belirterek, "Bu kimin işine yarayacaksa, bunu kim istiyorsa, bunun sonucundan kim faydalanacaksa, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde onların da emeği, onların da payı, onların da katkısı vardır." dedi.

"Bosna Hersek'te bulunmamızın bir sebebi var"
Bosna Hersek'te bulunmalarının bir sebebi olduğunun altını çizen Eker, "Bizim kültürümüzde başımıza bir iş geldiği zaman dostlarımıza anlatırız, paylaşırız. Onların bizim için üzüldüğünü biliriz. Bizim yaşadıklarımızdan onların tecrübe kazanmasını arzu ederiz. Hem siz dostlarımızı bilgilendirmek, hem de bunları paylaşmak için bugün burdayız." dedi.

Şu anda Türkiye'nin resmi ve sivil kuruluşlarında FETÖ üyelerine yönelik temizlik yapıldığını söyleyen Eker, her şeyin hukuk çerçevesinde devam ettiğini, bu insanların adalet önünde hesap vermesini, suçlular ile suçsuzların birbirinden ayrılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'de devam eden OHAL konusuna da değinen Eker, OHAL'in millet için değil, devlet için ilan edildiğine dikkati çekerek, "Gelin Türkiye'ye herhangi bir şehrin sokaklarında yürüyün. Hiçbir olağanüstülük yok. Olağanüstülük devletin, bürokrasinin tavrında. Çünkü hızlı olmaya, gözümüzü dört açmaya, elimizi çabuk tutmaya ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

Sadece Türkiye'ye değil, dünyanın 168 ülkesine el atmış olan örgütün mutlak suretle şifrelerinin çözülmesi gerektiğini vurgulayan Eker, FETÖ'nün fitre, zekat ve kurban paralarını ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki lobi şirketlerine aktardığını söyledi.

"Türkiye zalimlere ve zulme 'hayır' diyor"
Ortadoğu'da yaşananlara da değinen Eker, bölge haritasının yeniden çizilmeye çalışıldığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu değişiklik ve yeniden harita teşekkülü sürecinde bölgenin bütün yaşayan halkları zulüm görüyor. Ortadoğu'nun Müslümanları zulüm altında inliyor. Türkiye buna itiraz ediyor. Türkiye zalimlere ve zulme 'hayır' diyor. Türkiye'de darbe yapılmasının sebeplerinin başında da bu geliyor. Darbe yapılmaya çalışılmasının ve terör örgütlerinin hedefinin sebeplerinden bir tanesi de budur. Türkiye bütün bu zulme direnmenin ve bu zulme karşı koymanın sembolüdür."

Eker, zor zamanlarda ülkelerin, aynı bireyler gibi dostlarının ortaya çıktığını anlatarak, "Biz bu zor zamanımızda, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türk milletinin yanında olduğunu ifade eden Sayın Bakir İzetbegovic'e ve onun şahsında bütün Bosna Hersek halkına şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.

"Güçlü Türkiye, güçlü Bosna Hersek demek"
Boşnak akademisyen ve yazar Prof. Dr. Dzemaludin Latic de 15 Temmuz'daki darbe girişiminin başarılı olması durumunda, sadece Türkiye için değil, Bosna Hersek ve tüm Müslüman ülkeleri için de her şeyin daha zorlaşacağını belirterek, "Güçlü Türkiye, güçlü Bosna Hersek ve Boşnaklar demek." ifadesini kullandı.

Türk ve Boşnak halkları arasındaki tarihi bağlara da değinen Latic, Çanakkale'de 15 bine yakın Boşnak'ın da savaştığını ve bunun iki halk arasındaki güçlü bağların göstergesi olduğunu ifade etti.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen STRATİS Müdürü Büyükelçi Ensar Eminovic ise darbe girişiminin ardından Batı medyasının asılsız ve taraflı haberler yaparak, girişime dair gerçek fotoğrafı göstermediğini vurgulayarak, "Türkiye, bu dramatik gecede yanında olanları da suskun kalanları da unutmayacaktır." ifadesini kullandı.
AA
2016-10-11 12:45:35
  • Ziyaret: 14906
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0